آموزش

آموزش استفاده از برنامه ی نمایشگر اطلاعات شبکه

 

سلام دوستان در این آموزش قصد داریم برنامه کاربردی نمایشگر اطلاعات شبکه را به شما معرفی کنیم.

ویدیو آموزشی

 

این برنامه کاری از تیم برنامه نویسی شرکت رایسانت هست که اطلاعاتی درباره شبکه ای که به اون متصل هستید میده و همچنین یک سری امکانات خاص برای دوستانی که در سایت رایسانت ثبت نام کرده در این برنامه قابل دسترسی هست که با هم مرور می کنیم.

آموزش مرحله به مرحله برنامه ی نمایشگر اطلاعات شبکه

برای استفاده از این برنامه ابتدا شما باید بر روی تب برنامه های کاربردی که در قسمت بالای سایت موجودِ هست کلیک کنید تا به صفحه دانلود برنامه هدایت بشید.

در این صفحه دو گزینه برای دانلود برنامه برای شما نمایش داده میشه که گزینه سیستم های دارای net framework مخصوص کاربرانی هست که قبلا برنامه Microsoft Dotnet Framework را بر روی سیستم نصب کرده باشند و گزینه دیگر برای کاربرانی هست که Dotnet Framework را بر روی سیستم نصب ندارند.
تیم رایسانت برای این که شما حجم کمتری برای دانلود برنامه مصرف کنید، برنامه را به صورت فشرده در سایت قرار دادند.

شما بعد از دانلود فایل فشرده باید فایل برنامه را به وسیله winrar از حالت فشرده استخراج کنید. بعد از استخراج و اجرای برنامه شما با این صفحه روبرو میشید.

در حالت عادی اگر به شبکه ی متصل به اینترنت وصل نباشید فقط گزینه ی دریافت اطلاعات کارت های شبکه برای شما فعال هست که با زدن این دکمه یک فایل اکسل که حاوی اطلاعات کارتهای شبکه ای که دارای آدرس آی پی خصوصی یا همون private ip هستند با 3 ستون Interface Alias یا نام کارت شبکه و IP Address که همون آدرس IP مختص به هر کارت شبکه هست و Mac Address که همون آدرس مک مختص به هر کارت شبکه هست در هر ردیف نمایش داده میشه بر روی صفحه Desktop شما با نام netcard-details ایجاد میشه.

اگر شما به شبکه ی متصل به اینترنت وصل باشید سه امکان دیگر علاوه بر این دکمه برای شما فعال میشه. در هر لحظه برای اجرای گزینه های موجود به غیر از گزینه دریافت اطلاعات کارت های شبکه، اتصال شما به اینترنت کنترل میشه و اگر اتصال شما فعال باشه میتونید از این گزینه ها استفاده کنید در غیر این صورت فقط همان گزینه دریافت اطلاعات کارت های شبکه برای شما قابل استفاده هست.
خب حالا به توضیح این سه گزینه فعال در ابتدای اجرای برنامه می پردازیم.
امکان اول گزینه دریافت فایل اطلاعات آدرس شبکه فعلی هست.
این گزینه اطلاعات کارت شبکه ای که با آن به اینترنت متصل هستید را در یک فایل اکسل با نام networkip بر روی دسکتاپ شما ذخیره میکنه.
این اطلاعات شامل IP Address که همون آدرس IP اختصاص یافته به این کارت شبکه و Prefix Length که تعداد بیت مربوط به subnet این شبکه و Interface Alias که نام این کارت شبکه هست را در فایل اکسل ذخیره میکنه.

اگر قبلا در سایت رایسانت ثبت نام کردید و درخواست تنظیم اطلاعات شبکه روتر بر اساس شبکه ی فعلی خود را در پنل کاربری خود داشتید، در قسمتی که در پنل کاربری از شما درخواست فایل اکسل اطلاعات شبکه فعلی شما شده است این فایل را آپلود کنید.

امکان دوم گزینه دریافت آدرس عمومی کامپیوتر در اینترنت هست
خب این گزینه هم همینطور که از اسمش مشخصه Public Address یا آدرس عمومی کامپیوتر شما در اینترنت را نمایش میده که این گزینه در صورتی که به شبکه روتر متصل شده باشید و مشخصات اتصال به روتر را برای اتصال مستقیم به تنظیمات روتر زده باشید آدرس عمومی روتر در اینترنت را به شما نمایش می دهد که برای کسانی که چندین مودم به روتر خود متصل کرده باشند.
آدرس عمومی روتر را بر اساس اولویت مودم در شبکه روتر نمایش میدهد.

امکان سوم گزینه دریافت آدرس مک دستگاه کامپیوتر فعلی هست.
این گزینه تفاوتی که با دکمه دریافت اطلاعات کارت های شبکه دارد این است که فقط آدرس مک کارت شبکه ای که به شبکه اینترنت متصل است را نمایش می دهد.
اگر شبکه ای که به آن متصل هستید شبکه ی میکروتیک باشد و نام کاربری و رمز آن admin باشد و شماره پورت ssh آن تغییر نکرده باشد شما به صورت خودکار در ابتدای اجرای برنامه به شبکه ی میکروتیک وصل میشید در غیر این صورت لازم است برای استفاده از گزینه های مربوط به دریافت اطلاعات روتر و انجام تنظیمات اولیه برای اتصال به سرور رایسانت نیاز به ورود مشخصات کاربری مربوط به اتصال به میکروتیک هست.

بعد از اتصال به روتر میکروتیک برای شما گزینه ی دریافت شماره سریال دستگاه روتر فعال میشه.
این گزینه در حالت کلی استفاده های مختلفی داره اما اگر شما بخواهید از خدمات سایت رایسانت استفاده کنید در هنگام ثبت نام در سایت رایسانت از شما شماره سریال دستگاه روتری که می خواهید در پنل کاربری رایسانت خود آن را کنترل کنید پرسیده می شود که شما می توانید از طریق این گزینه آن را بدست آورید.

دو گزینه ی دیگر ویژه کاربرانی هست که در سایت رایسانت ثبت نام کرده باشند و پنل کاربری فعالی داشته باشند.
برای استفاده از این دو گزینه در این قسمت شما باید ابتدا نام کاربری و رمزی که در سایت رایسانت ثبت نام کردید را وارد کنید و بعد دکمه تایید را بزنید.
در صورتی که مشخصات کاربری توسط سایت تایید شود پیام خوشامدگویی به شما در بالای برنامه نمایش داده می شود و گزینه دریافت اطلاعات نوع اتصالات روتر به مودم فعال می شود.
برای استفاده از گزینه اجرای تنظیمات اولیه باید شما دو گزینه ی دریافت آدرس عمومی روتر در اینترنت و دریافت شماره سریال دستگاه روتر را اجرا کنید تا بتوانید از این گزینه نیز استفاده کنید.
گزینه ی دریافت اطلاعات نوع اتصالات روتر به مودم برای نمایش اطلاعات مودم های متصل به شبکه روتر می باشد که بعد از زدن دکمه ی اجرا صفحه ای به شما نمایش داده می شود که حاوی اطلاعات درگاه اتصال روتر به مودم که منظور نام کارت شبکه ی داخلی روتر استفاده شده برای اتصال به مودم است و نوع اتصال درگاه ارتباطی که می تواند بسته به نوع تنظیماتی که بر روی روتر شما از قبل انجام شده سه حالت pppoe و static و dhcp می باشد.

ستون بعدی ستون آدرس مودم می باشد که در صورتی که نوع اتصال روتر به مودم dhcp یا static تنظیم شده باشد در این ستون آدرس مودم نمایش داده می شود که می توانید با کلیک بر روی آن به صفحه تنظیمات مودم هدایت شوید.
در آموزشی دیگر کاربرد این گزینه برای تنظیم کردن مودم برای ایجاد بستر ارتباط امن بین روتر و سرور رایسانت آموزش داده می شود.
ستون تعداد بیت شبکه مودم اگر ستون آدرس مودم، آدرس مودم شما را نمایش دهد این ستون نیز تعداد بیت مربوط به آدرس شبکه مودم را نمایش می دهد.
در ستون توضیحات نیز اگر ستون آدرس مودم، آدرس مودم شما را نمایش دهد کاربرد استفاده از این دکمه را به شما توضیح می دهد
با زدن دکمه Ok به صفحه قبل بر می گردید.

 

گزینه اجرای تنظیمات اولیه برای اتصال روتر به سرور سایت برای کاربرانی هست که در سایت رایسانت ثبت نام کردند و تنظیمات مد نظر خودشون را در پنل کاربری تعریف کردند و حالا برای اعمال این تنظیمات بر روی روتر و ایجاد ارتباط امن بین روتر و سرور نیاز به اجرای این گزینه دارند که در صورتی که مشخصات شماره سریالی که از طریق برنامه دریافت می کنند با شماره سریالی که داخل سایت ثبت نام کردند یکسان باشه و قبلا تنظیمات اولیه را بر روی روتر انجام نداده باشند این گزینه تنظیمات را بر روی روتر انجام میده و از این به بعد برای انجام تغییرات در پنل کاربری و اعمال آنها بر روی روتر نیازی به اجرای این گزینه نیست.

 

تا آموزشی دیگر بدرود